אדריכלות פנים

אדריכלות פנים היא יצירת הסביבה בה אנשים עובדים וחיים, רווחים בתוך וסביב מבנים. כוללת את השימושיות והאיכות האסתטית של הסביבה המקיפה.

המטרה של אדריכלות הפנים היא עיצוב חללים ואזורים שונים בתוך מבנים, על מנת שיהיו פונקציונאליים, בטיחותיים, ואסתטיים. לעתים קרובות אדריכלות הפנים מתמחה גם בבנייני מגורים או מסחר, רבים מתמחים בנישות כמו תיאטראות , מרחבים קמעונאיים, אולמות תצוגה, או סוגים מסוימים של בניינים אחרים. אדריכלות הפנים מושפעת ממשתנים רבים, כמו חוקי בנייה ובטיחות, תאורה בזמנים שונים של היום, איך נראה החדר מבפנים, ועוד. אדריכל פנים מוכשר ימצא דרך שתהפוך את העבודה שלו לחלקה עם המשתנים הללו.

אדריכל פנים הינו אחד המקצועות הקשים, והמורכבים שיש . כמו כן נחשב למקצוע מרובה תחומים אשר משלב בין הרבה אמנויות , מחייב מומחיות בהנדסת בניין והנדסת פנים, התמחויות ברהיטים וחומרי הגלם שכן עליו לבחור את החומרים השימושיים ביותר והיפים ביותר עבור לקוחותיו, למשל בעת עיצוב חדרי אמבטיה עליו לבחור את סוגי הברזים, אביזרים הסניטריים, מראות, ריצוף שיש וכיו"ב תוך התחשבות ברצון הלקוח, שימושיות ואסתטיקה. אדריכל הפנים חייב להתמחות בכל התחומים הללו על מנת לייצר מקום פונקציונלי ביותר מהבחינה האסתטית ולהשתמש בהכשרות שלו להגשמת המטרות בצורה מושלמת.

העבודה באדריכלות פנים מסתמכת במידה רבה על סיוע של תוכנת עיצוב במחשב שנקראת אוטוקאד (CAD), וסוגים אחרים של תוכנות ,על מנת לפתח תוכניות עבור החללים הפנימיים במבנים השונים . (ישנם עדיין שרטוטים מובילים שמצויירים ומתוכננים בעיפרון אך רוב האדריכלים בימינו יודעים ומעדיפים להשתמש בתוכנת האוטוקאד. ).

בזמן שאדריכל הפנים עוסק בתכנון מרחבים וחללים פנימיים, מעצב הפנים עוסק במילוי השטחים הללו. כחלק מעבודתו, מעצב הפנים עושה הום סטיילינג הכולל הוספת אובייקטים כמו וילונות, רהיטים, גופי תאורה, שטיחים, ופריטי נוי אחרים. מכאן נובע ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל פנים. ניתן להשוות בין אדריכלות פנים ועיצוב פנים על ידי שימוש בהשוואה בין גוף האדם לבין מה שמכסה אותו, גוף האדם עם המבנה והצורה של הגולגולת ואיברי הגוף האחרים  כאשר לכל חלק ואיבר התפקיד שלו כך גם מקצוע האדריכלות פנים. במקביל כיסוי הגוף הינו כמו ביגוד, הנעלה, תכשיטים ואיפור אשר מתפקדים כמו מקצוע עיצוב הפנים של החללים והמבנים השונים.

חשוב מאוד בעת בחירת אדריכל או מעצב פנים לבדוק כי הוא מבין את צרכיכם ורצונותיכם ומצליחים ליצור תכנון שיענה עליהם, שכן בעת בנייה או שיפוץ הנכם משקיעים כסף רב, וחשוב מאוד שהשיפוץ יגשים את כל חלומותיכם. במקרים מסויימים אנשים לומדים לימודי עיצוב פנים על מנת שיוכלו לעצב בעצמם את החלל הפנימי בו הם מתעתדים לגור כך שיתאים להם בצורה המיטבית.