בדק בית ועיצוב של דירות קטנות

בדק בית ועיצוב של דירות קטנות

עיצוב דירות מהווה לא פעם אתגר לא פשוט ובפרט כאשר מדובר בדירות קטנות. בין האלמנטים הקריטיים בעיצוב של חללים קטנים מושם הדגש בעיקר על הענקת מראה מרווח, לא צפוף, מזמין ונוח. מעבר לשיקולי העיצוב והאסטטיקה של הדירה ישנו הדגש לפתרון בעיית האחסון שהינו מרכיב חשוב בדירות קטנות. אולם, לפני שנכנסים לשיפוץ של דירה מומלץ לבצע הערכת ליקויים ע"י חברה המתמחה בבדק בית. בדק בית הינה בדיקה הסורקת את הבית למציאת ליקויי מבנה הנדסיים וליקויים כלליים כמו במערכת החשמל, חלונות, דלתות זכוכית, קרינה ועוד. אחד הדברים החשובים מאוד כאשר מדובר על שיפוץ ועיצוב של דירה במבנה ישן היא בדיקת הקירות והרצפות לרטיבות. לא פעם קורה שמתחילים בעיצוב הקירות ובמהלך העבודה מתגלה בעיית רטיבות המצריכה טיפול מיוחד המעכב את הליך השיפוץ.

כאשר מעצבים חלל קטן יש לחשוב על הזרימה בחלל וליצור מתחמים מותאמים. מקובל לחשוב שחללים קטנים מומלץ לצבוע בצבעים בהירים המקנים מראה פתוח וגדול אך עובדה זו אינה מדויקת. לעיתים ניתן לשלב צבעים כהים בתנאי שמחלונות הדירה משתקף נוף וישנם פתחים מרווחים המכנסים את הנוף החיצוני פנימה ומונעים את תחושת המחנק העלולה להיווצר בדירות קטנות. אך בכל זאת, מומלץ לאזן בין הדברים כך שאם בחרתם לעצב קירות כהים את הרהיטים מומלץ לבחור בצבעים בהירים. צבעים מנוגדים כהים מול בהירים מקנים תחושת יוקרה.

עיצוב סלון בדירות קטנות צריך להיות מוקפד שכן זהו החדר המרכזי בדירה ויש לו פונקציונאליות רבה. מצד אחד הסלון מהווה את החדר הייצוגי בו אנו מארחים ומצד האחר זהו החדר בו אנו מתרווחים בסופו של כל יום ונהנים בשקט מפעילויות היום. אחת הדרכים להעניק לחדר זה אווירה ייחודית שתהיה בו זמנית מזמינה אך גם במראה יוקרתי היא ע"י עיצוב סלון בעזרת שימוש בקרניזים דקורטיביים. שילוב של קרניזים בחלל הסלון הוא פשוט. ברוב המקרים משולבים הקרניזים בקו התפר של התקרה והקיר ע"י הדבקה פשוטה. את הקרניזים ניתן למצוא בכמה צורות ומרקמים בהתאם לסגנון הרצוי. ישנם קרניזים בטקסטורה המתאימה לעיצוב כפרי, אתני ומודרני. את הקרניזים ניתן לשלב בצבעים שונים או בצבע הנבחר לצביעת הקירות. לא פעם מהווים הקרניזים פתרון לכיסוי של חוטי כבלים וחשמל.

מכיוון שמדובר על חלל קטן תמיד מומלץ לשים דגש על ריהוט פונקציונאלי שאינו תופס נפח רב מהחלל אך מספק פתרונות מעשיים לבעיות אחסון ואירוח.