20 בנובמבר 2013 | קטגוריה: מאמרים

סדר זה הכל – טיפים לניהול מלאי

 

כל עסק, מעצם היותו כזה, מבוסס על מלאי רחב של פריטים. המלאי מגלם בתוכו היבטים חשובים ביותר הנוגעים לניהולו של העסק, ומשפיע במידה ניכרת על מאזנו הכלכלי. זאת מכיוון שניהול נכון של המלאי יכול להצעיד את העסק מספר צעדים קדימה. כיצד מגשימים את היעד החשוב הזה?

מילת המפתח: בקרה

עסק נתון חייב לתת את הדעת על המלאי שלו בכל רגע נתון. וזוהי לא רק הספירה השנתית, אשר תהווה את הבסיס להכנת הדו"ח הכלכלי המקיף, שישפיע על התנהלותו של העסק בשנים הבאות. זהו גם הדיווח הנכון על מצבו של המלאי בכל חודש וחודש בשנה, שיקל מאד על הבקרה עליו בסוף השנה.

מעקב תמידי אחר המלאי של עסק מסוים מאפשר לבעליו לבצע פעולות קשורות, הנוגעות אליו. כאשר מדובר בפריטים ישנים, למשל, ניתן להחליט על החזרתם לספק, או לחילופין על מכירתם ללקוחות החברה בתעריף מוזל במיוחד. הדגש כאן צריך להיות על פעילות מהירה: כאשר רשת מזון, לדוגמא, מגלה כי יש במחסניה פריטים שעבר תוקפם, הדבר מביא לבזבוז כספים משווע מטעמה.

התאמת המלאי לצרכים

האבחנה המקובלת כיום היא בין מספר שיטות לניהול מלאי: המציאות מראה שכל אחת מהשיטות טומנת בחובה יתרונות מסוימים, ומתאימה לסוגים שונים של בתי עסק. אם לוקחים עסקים בתחום המזון, מיותר לציין שהשיטה המקובלת היא FIFO ("First In, First Out"). על פיה, ככל שהמוצר נכנס יותר מוקדם למלאי, כך הוא ייצא ממנו מוקדם יותר. כל עסק צריך להחליט מראש על שיטת עבודתו, בהתאם לצרכיו המשתנים.

ההיבט הטכנולוגי של הניהול

בשנים עברו, ניהול מלאי התבסס על אמצעים פשוטים באופן יחסי: המחסנאי היה סופר באופן ידני את מצבת הפריטים שמרכיבים את המלאי, ומעדכן כל שינוי ברשימותיו. החדשות הטובות הן, שכיאה לעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, גם ניהול המלאי הפך כיום להיות יותר ויותר ממוחשב, והוא נעשה באמצעות תוכנות ייעודיות שמקלות מאד על המלאכה.

למה הכוונה? ובכן, תוכנות ממוחשבות אלה מעדכנות באופן אוטומטי את המלאי של עסק נתון עם כל הוצאה או מכירה של כל פריט ממנו. חלק מהתוכנות המתקדמות ביותר גם כוללות בתוכן שלל אמצעי התראה, שמודיעים בפני בעלי העסק כאשר ישנם חוסרים מסוגים שונים במלאי, למשל, או כאשר פריטים עומדים שם חודשים ארוכים ללא כל שימוש.

אחסון נכון ויעיל

מעבר להיבט הטכנולוגי, חשוב לתת את הדעת על כך שניהול נכון של מלאי מבוסס, בראש ובראשונה, על אחסנה יעילה שלו. זאת, בצורה שתאפשר הוצאת פריטים ממנו, או הכנסתם אליו באופן הפשוט ביותר. רבים יציינו כי אין זה מספיק לדאוג למחסנים גדולים דיו בכדי לאחסן את המלאי, אלא גם לפתרונות האחסנה בהם: מדפים למחסן, למשל, הם בבחינת חובה כשזה נוגע למלאי, והם מגיעים במגוון צורות, גוונים ואפשרויות התאמה. בכוחם, כשהם מותאמים לעסק, לחסוך שטח רחב באחסון, ולהפוך את תפעול המלאי לפשוט פי כמה.

התגובות סגורות.