עיצוב מטבחים

 המטבח הוא מרכיב חשוב של הבית, וזו לא תהיה הגזמה אם נגיד שהמטבח הוא האלמנט הכי חשוב משאר החדרים עבור עקרת הבית , נחשב לממלכה הפרטית שלה, לכן צריך לשים לב לעיצוב שלו מכל הזוויות …ישנן דרכים שונות שבהן מתכננים מטבחים . מטבחים ,במיוחד קטנים, עשוי להיראות העיצוב שלהם כאתגר  , אבל זה יכול להיות פונקציונלי, מדהים ויעיל…לדעת איך לשים את הצבעים האהובים עליכם, מרקמים, חומרים ומוצרים יחד כדי ליצור מראה מגובש הוא אתגר גדול. אחד המניעים לעיצוב מטבחים חדשים או שיפוץ, בוודאי ההזדמנות לקירוב המשפחה ביחד בזמן האוכל, לשטוף כלים , לחמם מרק זה מביא כיף . מטבח מעוצב יפה מכניס את העונג לבישול .

יסודות ומרכיבים עיקריים לתכנון מטבח

 • שטח המטבח
 • צורת המטבח
 • מטבח ליניארי ישר
 1. מטבח ליניארי מקביל
 2. מטבח פינתי בצורת L
 3. מטבח פינתי בצורת  U
 4. מטבח בצורת האי
 • חומרי הגמר – כוללים את החומרים המשמשים לריצוף, לצביעה ולכיסויי הקירות והתקרות
 1. ריצוף
 2. גדרות וקירות
 3. התקרות
 • ריהוט למטבח כלול ארונות, מדפים, שולחנות הדלפק … וכו '…אשר לעתים קרובות בנויים מ:
 1. עץ
 2. אלומיניום
 3. שיש וגרניט
 • אוורור – אוורור טבעי – אוורור תעשייתי
 • תאורה – תאורה טבעית – תאורה תעשייתית

ידוע כי ישנם שלוש תחנות עיקריות לעבודה במטבח, הם:

 1. הכיור
 2. המקרר
 3. הגז או האח

בנושא מטבחים מעוצבים מומלץ שהמקרר יוצב הכי קרוב לדלת , שלא יצטרכו להיכנס לכל המטבח כדי לקחת מהמקרר משהו , כיור במקום שיהיה הכי קרוב למקור האור והחלון , והאח (הגז) במקום הקרוב ביותר למקור אוורור.

שלושת המרכיבים הללו צריכים לייצר מין משולש דמיוני בעל שלושה ראשים עיקריים מהראש הראשון עד לשני ומהשני לשלישי, וכו' … ראשים אלו כאילו שעובר ביניהם קוו ישר אשר צריך להיות אורכו לא פחות מ מ 1.25 ולא יותר מ 2.75  ז"א שהמרחק בין כל מרכיב לשני צריך להיות באורך הזה . (זוהי השיטה שבה עובדים אדריכלי הפנים והמעצבים המומחים והמנוסים לעיצוב המטבח)

ישנם חמישה עיצובים בסיסיים שניתן לנקוט, בהתבסס על העובדות של כל מקרה, ולפי השטח של המטבח, והם :

 1.  אימוץ הקו הישר במטבח
 2. מטבח בקו יחיד עם האי- האי במטבח הוא משטח עבודה וחלל אחסון נוסף
 3.  המטבח קאלי (בשתי שורות מקבילותכמו ספינה )  – מטבח מאפשר לך שתי תחנות אחסון בשני הקירות המקבילים . זהו יתרון גדול בצורת עיצוב זו אשר הכנת האוכל תהיה מוקד תשומת הלב . קאלי אינה דורשת שטח גדול, הפתרון הטוב ביותר אם יש דלת או חלון בקצה החדר.
 4. המטבח בצורת L הוא עיצוב מעשי מספק סביבת עבודה אחסון טובים . זהו העיצוב הנפוץ ביותר והאידיאלי, אם אתה רוצה שולחן אוכל או ארון אי קטן במטבח.
 5. המטבח בצורת U עיצוב המטבח הטוב ביותר עבור בישול והכנת מזון, שבו הכל נמצא בהישג יד. זה מאפשר לך ניצול מרבי של השטח לצורך הבישול והאחסון . משולש עבודה מצוין ! שני אנשים יכולים לעבוד ביחד בקלות בתוך המטבח. לפני שתחליטו מה מתאים לכם ומה לא , צריך למדוד קודם את שטח המטבח ולבדוק לאיזו צורת עיצוב מתאים החלל …