26 בדצמבר 2012 | קטגוריה: מאמרים

עקרונות לעיצוב חדר למתבגרים

אם הילד שלכם מבלה יותר ויותר שעות בחדר, אם לעתים קרובות הוא נכנס אליו בטריקת דלת ואם הוא עונה לכל שאלה שלכם במילה (ולעתים בהברה) אחת – מגיע לכם מזל טוב. יש לכם מתבגר בבית. לפעמים אנחנו לא שמים לב ופתאום הילדים כבר אינם ילדים, אלא נערים. לנערים ולנערות יש צרכים שונים ודרישות שונות לחלוטין מאלה של ילדים, גם בוגרים. אם יש לכם בבית בן או בת נוער, סביר להניח שהם ירצו לעצב מחדש את חדרם, ולהתאים אותו לגילם, לאופיים, לסגנונם ולצרכים החדשים והמתהווים שלהם. זו יכולה להיות חוויה מלמדת עבור כולכם, ולכן כדאי לשבת עם הילד או הילדה שלכם, לשמוע מה חשוב להם ולתכנן יחד עיצוב חדש לחדר. הנה כמה דברים חשובים בעת עיצוב חדר למתבגרים:

  • שליטה. הנער או הנערה שצמחו בביתכם הם כבר ודאי בעלי טעם וסגנון מובהקים משלהם. גם אם הטעם הזה לא תמיד עולה בקנה אחד עם שלכם – כדאי מאוד לעודד אותו. ובעת עיצוב חדר, חשוב לתת להם את השליטה בכל הנוגע לעיצוב ולסגנון, גם אם זה אומר צבעים כהים מדי לטעמכם או תמונות שאתם לא הייתם מעזים לתלות בסלון. זכרו – זה החדר שלהם, אלה החיים שלהם.
  • פרטיות. רוב המתבגרים מבלים זמן רב בחדרם, ובדרך כלל יש לכך שתי סיבות עיקריות: הם לא ממש רוצים לבלות עם ההורים והאחים, והם כמהים לפרטיות. הפרטיות חשובה להם, וחשוב שהם יחושו שנותנים להם אותה, ושמכבדים אותה. לכן כדאי שזה יבוא לידי ביטוי גם בעיצוב החדר. חשוב כמובן שיהיה אפשר לנעול את החדר, ואם הם חולקים חדר עם אח או אחות, חשוב להקצות להם חלל פרטי בתוך החדר. יש מגוון של פתרונות יצירתיים ומקוריים לשם כך, כולל מחיצות דקורטיביות ווילונות.
  • רהיטים דו שימושיים. המתבגרים ממש חיים בחדרם, ולחדר יש פונקציות רבות, הם לא רק ישנים בו. כדי שיהיה אפשר לייחד חלל או פינה לכל שימוש חשוב (למידה, אירוח, שינה וכו'), כדאי לחסוך במקום. רהיטים שיש להם שתי פונקציות – כמו מיטה שמכילה מקום אחסון או שולחן משולב בפינת למידה או בכוננית – הם חסכני מקום גדולים. יש גם מגוון של רהיטים מודולריים מקסימים שמתאימים לחדרי מתבגרים, כמו מיטות נפתחות, שולחנות נשלפים ועוד.
  • פינת אירוח. רוב בני הנוער מארחים בחדרם הרבה. לפעמים חבר או חברה קרובים, לפעמים בן או בת זוג ולפעמים חבורה קטנה של ממש. לחדר המתבגר יש פונקציה חברתית מובהקת, וחשוב להקצות לכך פינה ייעודית. זה דווקא לא חייב לגרור הוצאות גדולות, אבל חשוב לתכנן נכון את החלל. אפשר לארגן "פינת רביצה" שמכילה מזרנים, כריות ושמיכות. אפשר גם להעמיד ספת שני מושבים קומפקטית, או פשוט לדאוג שבחלל המרכזי יהיה שטיח שאליו אפשר לגרור כיסאות, יכול להיות מעניין להכניס גם כסא מנהלים, פופים ורהיטים כשרוצים לארח.
  • מיטה גדולה. מתבגרים אינם ילדים, וסביר להניח שאחד הרהיטים הראשונים שיירצו להחליף בחדרם יהיה מיטת הילדות שלהם. יש מבחר גדול של מיטות נוער בכל מיני גדלים ומכל מיני סוגים. רוב המתבגרים ירצו "מיטה וחצי" (בגודל שבין מיטת יחיד למיטה זוגית), ובצדק. הם זקוקים למיטה גדולה לא רק כי הם גדלים, אלא גם כי הם מבלים זמן רב על המיטה – רובצים, מקשקשים עם חברים או צופים בטלוויזיה. גודל של מיטה וחצי מאפשר להם לשבת על המיטה עם חברים, וגם משאיר מקום לחבר או חברה שרוצים לישון אצלם, בלי צורך לפתוח מיטה או לגרור מזרנים לחדר.

אמנם כדאי לתת להם לעצב את חדרם בסגנונם, אבל הרגישו חופשי להביע בפניהם את דעתכם. כדאי להמליץ להם למשל על סקאלת צבעים בהירה, כי היא מעניקה תחושה של גודל ומרחב, וגם משמשת כרקע ניטרלי יחסית לתמונות. ואם העיצוב לא לטעמכם, אל תתיאשו – סביר להניח שטעמם ישתנה ממש בקרוב….

בהצלחה!

התגובות סגורות.